Předsevzetí - motivace nebo strašák?
„Ale co když nás náš vnitřní kritik, skepse a bezmoc jednoduše pohltí a přemůžou? Co když je naše životní situace tak náročná, že podporu v sobě nenacházíme? I to se může stát a není to žádná ostuda.“
Znáte pojem blue Monday? Jedná se o třetí pondělí v lednu. Koncept byl prvně použitý v roce 2005 britskou cestovní společností Sky travel. Údajně jde o nejdepresivnější den v roce. Důvodem má být několik faktorů – vzdálenost dne do výplaty, pochmurné a studené lednové počasí, velká distance k dalším svátkům, nedodržená novoroční předsevzetí atd. Ačkoliv věda se k tomuto pojmu staví skepticky a koncept je využíván především k reklamě a marketingu velkých společností prodávajících výživové doplňky, zdravou stravu, fitness produkty apod., které se na základě konceptu snaží zpeněžit svoje výrobky, věříme, že spíše než jedno pondělí v měsíci má celý leden svoje specifika. Pro mnoho lidí se jedná o měsíc symbolických nových začátků. Většina z nás to zná. Nový rok, nový začátek. Letos bude jistě vše jinak – zhubnu/najdu si partnera/ku, budu šetřit, budu se o sebe lépe starat, nebudu pít alkohol, udělám si více času na rodinu apod. Vedle toho představa, že s novým začátkem nastanou i změny, na které nemáme vliv, jako je například ukončení pandemie, války atd.
Dodržená předsevzetí jistě přináší pocit radosti a uspokojení, ale co když se jim dostát nepodaří? V průběhu ledna se naše, často vysoké, nároky na změnu střetávají s realitou všedního dne. Uvědomění, že se předsevzetí nedaří dodržovat, nebo že vytoužené změny se nedějí, může vést k řadě nepříjemných pocitů, jako je zklamání ze sebe, pocit neschopnosti a bezmoci nebo prohloubení nízké sebedůvěry. Když k tomu připočteme lednové počasí, stále krátké pochmurné a tmavé dny a velkou vzdálenost do prvních jarních dní, bilancování roku minulého, výsledek naší rovnice nemusí být vždy pozitivní. Co ale s tím? V první řadě doporučujeme dávat si spíše menší cíle a nebýt na sebe přísný v jejich plnění. Ačkoliv se to může zdát jako nesmysl, přijetí vlastní nedokonalosti a toho, že ne vždy se vše podaří, paradoxně často vede ke kýžené změně. Pokud se z plnění našich cílů stane check list, kdy bez emocí odškrtáváme, co se podařilo, zatímco když se něco nepodaří, jsme si sami sobě krutým kritikem, dostáváme se obvykle do začarovaného kruhu nespokojenosti, jelikož situacím, kdy se v životě nedaří, se zkrátka úplně vyhnout nedá. Někdy se dokonce s kritikem dostaneme do války místo toho, abychom s ním v klidu komunikovali a dokázali se za sebe postavit. Zkuste se zamyslet, co byste potřebovali slyšet od druhých, když se vám něco nepodaří. To samé si častokrát můžeme poskytnout sami sobě, aniž bychom si to uvědomovali. Pokud se dokážeme pochválit za naplnění i menších cílů a přijmout s vřelostí k sobě samým, že ne vždy se každý záměr podaří naplnit, máme jistotu dobrého kontaktu se sebou, který nám nemůže nikdo vzít.
Ale co když nás náš vnitřní kritik, skepse a bezmoc jednoduše pohltí a přemůžou? Co když je naše životní situace tak náročná, že podporu v sobě nenacházíme? I to se může stát a není to žádná ostuda. Často se v životě můžeme dostat do situace, kdy naší vnitřní sílu potřebujeme podpořit hlasem zvenčí. Někdy stačí podpora od blízkých, někdy je zapotřebí zabrousit na odbornou půdu a najít si průvodce, který bude v těžkém období po našem boku. I to je v pořádku. Máte-li pocit, že už to nezvládáte, nebojte se využít naše služby ať v osobní nebo telefonické podobě. I v novém roce jsme tu stále pro vás. Vaše SOS centrum
SOS centrum Diakonie ČCE – SKP v Praze
Varšavská 37, 120 00 Praha 2
Otevírací doba: každý pracovní den 9:00 – 20:00
Tel. 777 734 173, 222 514 040
www.soscentrum.cz, sos@diakonie-praha.cz