JEDINEČNÁ ŠANCE, JAK SE DOSTAT VEN Z DLUHOVÉ PASTI – MILOSTIVÉ LÉTO

Máte dluhy, jste v exekuci a místo abyste spláceli původní dluh (jistinu), platíte úroky a náklady exekuce a samotný dluh umořit nemůžete?

V rámci druhého běhu tzv. Milostivého léta máte šanci splatit právě jistinu dluhu a další příslušenství vám bude odpuštěno! Tato možnost je ale časově omezená, jen od 1.9. do 30.11. 2022. Nepropásněte svojí příležitost!

Státní firmy a veřejné instituce vám úroky, penále apod. odpustí, pokud v tomto období uhradíte celou svoji zbývající jistinu dluhu a k tomu zaplatíte poplatek 1 815 Kč exekutorovi. To je zpravidla výrazně méně, než původní vymáhaná částka.

Této příležitosti můžete využít, pokud čelíte exekuci a nejste v insolvenci.

Milostivé léto se vás může týkat, pokud např.:

  • dlužíte na zdravotním pojištění
  • dlužíte za televizní a rozhlasové poplatky
  • máte dluhy kvůli pokutě za jízdu na černo v MHD, nebo třeba i ve vlaku Českých drah
  • jsou po vás exekučně vymáhány dluhy u dalších státních institucí

K Milostivému létu se ovšem připojují i některé další instituce, např. některé banky. Vždy tedy stojí za to ověřit, jestli se nemůže týkat právě vás.

A jak toho teda využít?

  1. Doporučeným dopisem (nebo případně mailem či osobně) sdělte exekutorovi, že využijete Milostivého léta II. Požádejte u konkrétní exekuce o vyčíslení dlužné jistiny a sdělení čísla účtu, na který peníze poslat.
  2. Od 1. 9. do 30. 11. 2022 zaplaťte svoji dlužnou jistinu a částku 1 815 Kč na účet exekutora. Do poznámky uveďte např. „Úhrada jistiny – Milostivé léto, vaše jméno a příjmení“. POZOR – zbývající dlužnou částku musíte uhradit celou, částečná úhrada na odpuštění poplatků nestačí!
  3. Pro jistotu informujte exekutora o zaplacení vašeho dluhu doporučeným dopisem a kopii si uschovejte.
  4. Exekutor následně vydá rozhodnutí, kterým potvrdí splacení vašich dluhů. Tím vám bude prominutá platba za ostatní poplatky a dluh je zaplacený.

Vzor dopisu exekutorovi a další informace najdete na www.milostiveleto.cz.

Klidně se přijďte informovat i do našeho krizového centra, kde vám vše ochotně vysvětlíme a zodpovíme vaše dotazy.